Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 24.01.2018 r. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Ocena:

Dziś Trzech Króli

Konin, Słupca, Koło,Turek 06.01.2018 08:23 (18 dni temu)

Dziś Trzech Króli

Święto Trzech Króli, zwane także Objawianiem Pańskim,  przypada w najbliższą sobotę, 6 stycznia. Uroczystość ma na celu uczcić objawienie się Boga ludziom, Jego obecność w historii człowieka, a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania swojego Stwórcy. Symbolika święta jest opisana w Ewangelii wg św. Mateusza, według której mędrcy ze wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi.


W powojennej Polsce Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy do roku 1960. Zostało zniesione ustawą Sejmu PRL. We wrześniu 2010 roku rozpoczęto prace legislacyjne nad ponownym przywróceniem dnia wolnego. Ustawa została podpisana przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego 19 listopada 2010 r. 6 stycznia 2011 był pierwszym od 1960 roku dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy.
Tego dnia wierni na drzwiach swoich domów i mieszkań wypisują litery CMB oraz dany rok poświęconą kredą przyniesioną z kościoła. Oznakowanie drzwi tym symbolami ma przynieść mieszkającej w domu rodzinie błogosławieństwo Boże w nadchodzącym roku. Skrót CMB oznacza Christus Mansionem Benedicat (Chryste, błogosław temu domowi).

Tradycyjnie z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizowane są Orszaki Trzech Króli.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Gmina Sompolno najmniej zadłużoną gminą w Polsce Nowe samochody dla DPS i SP15 Światełko do nieba Pozdrowienia dla Rodziców Rekrutacja do służby w Policji Od 22 stycznia do 5 lutego kino Helios nieczynne Zima w Bieniszewie Zjazd Absolwentów w ZSCKU Po prostu nieprawda Ostatni taki widok - Od jutra roztopy