Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 25.04.2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Ocena:

Przedwojenna kuchnia konińska (21) - Szynka peklowana na sposób mieszany

Konin 16.12.2017 12:34

Przedwojenna kuchnia konińska (21) - Szynka peklowana na sposób mieszany

Teraz  modnym znów się staje własne wytwarzanie wędlin. Kiedyś robiło się to bardziej z konieczności, bo po wojnie kupno szynki w „ normalnych” sklepach było nie lada wyczynem. Toteż normalny był widok wielkiej szynk z kością wiszącej przed świętami w „ chłodnym miejscu”. Kroiło się ją plastrami przez całe święta, po świętach, a na koniec, ze skóry, tłuszczyku i kości robiło się pyszną grochówkę.


Dzisiejsze gospodynie często boją się podjąć to wyzwanie, ale do odważnych świat należy, a zobaczycie Państwo, że zachwyty gości i domowników z nawiązką pokryją trud przy robieniu szynki. Także cena będzie przystępna.

Peklowanie mieszane polega na nacieraniu mięsa na sucho a następnie zalaniu zalewą. Szynka powinna mieć 5 - 7 kilogramów.

Bierzemy 300 gramów drobnej soli kuchennej wyprażonej na patelni i nacieramy szynkę natartą uprzednio czosnkiem. Po natarciu wkładamy do „ kamiennego” lub emaliowego garnka , przykrywamy talerzem i zostawiamy w temperaturze pokojowej do następnego dnia.

Przygotowujemy w tym czasie zalewę. W 3 litrach wody rozpuścić 18 dkg soli,. Bierzemy  szczyptę kolendry, łyżkę saletry2 łyżki cukru, 4 listki bobkowe, 20 ziarenek pieprzu, 2 - 3 ząbki czosnku, 3 goździki i cztery ziarnka jałowca. Wszystkie przyprawy miażdżymy, wrzucamy do zalewy i gotujemy.

Szynkę następnego dnia zalewamy ostudzoną zalewą, przykrywamy talerzem , przyciskamy wyparzonym kamieniem. Na 22 - 27 dni wynosimy w chłodne miejsce.

Po zapeklowaniu szynkę należy uwędzić, a w braku takiej możliwości można upiec.

Życzę smacznego

Ciocia Melania


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)