Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Wtorek 16.04.2024 r. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina

Ocena:

Dobre wieści dla pszczelarzy

Konin, Słupca, Koło,Turek 17.11.2017 17:43

Dobre wieści dla pszczelarzy

14 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu z inicjatywy Krzysztofa Grabowskiego- wicemarszałka województwa wielkopolskiego odbyła się konferencja dotycząca rozwoju pszczelarstwa w Wielkopolsce. W jej trakcie omówiono najważniejsze problemy z jakimi borykają się pszczelarze oraz wyznaczono kierunki działań na najbliższą przyszłość. Odpowiadając na potrzeby pszczelarzy Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansuje zakup sadzonek drzew miododajnych, nawet do 20 tysięcy złotych


Bieżący rok jest dla rolnictwa rokiem bardzo trudnym i zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Również pszczelarstwa nie ominęły trudności. Zdarzenia te skłoniły do podjęcia działań na rzecz poprawy warunków chowu i hodowli pszczół. Stąd właśnie zrodził się pomysł na zorganizowanie konferencji, w tracie której omówione mogły zostać zostały najbardziej istotne i palące problemy pszczelarstwa – powiedział Krzysztof Grabowski- wicemarszałek województwa wielkopolskiego

Na konferencję przybył Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła, który przedstawił prezentację i wygłosił wykład pt. „Bioróżnorodność – pszczela stołówka”. Podkreślił biologiczne i gospodarcze znaczenie istnienia gatunku pszczoła miodna i konsekwencje wynikające z zagrożeń dla tego gatunku. W dalszej części wykładu omówił kwestię różnorodności biologicznej, i potrzebę powrotu do zanikających kwietnych łąk oraz ostoi krzewów i drzew miododajnych.

W konferencji brało udział blisko 200 osób,  bardzo wiele osób chciało też zabrać głos. Mówcy najczęściej  skupiali się na problematyce dotyczącej własnych gospodarek pasiecznych. Szczególnie mocno akcentowali kwestię prowadzenia wszelkich działań edukacyjnych skierowanych głównie do młodego pokolenia. Ważnym elementem podkreślanym w dyskusji była konieczność prowadzenia przez powiatowe inspekcje ochrony roślin i nasiennictwa szkoleń z zakresu zasad przeprowadzania zbiegów ochrony roślin ze szczególnym uwzględnieniem prewencji dla pszczół. Wskazywano na konieczność posiadania przez rolników certyfikatów z takich szkoleń. Głos w dyskusji zabrali również przedstawiciele leśników wnioskując o nawiązanie współpracy z nadleśnictwami szczególnie w sprawach związanych z edukacją i ochroną pożytków pszczelich.

W ostatnim czasie do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły zapytania dotyczące możliwości nasadzeń drzew pszczołolubnych w pasach drogowych. W związku z tym Samorząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję o dofinansowaniu zakupu sadzonek drzew miododajnych przeznaczonych do zasadzenia w pasie drogowym lub terenach rolniczych.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)