REKLAMA - pomiń ją i przejdź dalej

Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 24.11.2017 r. Imieniny: Emmy, Flory, Romana

Ocena: 1
1 0

Zagórów - bohaterskie miasto.

Zagórów 04.08.2017 09:47

Zagórów - bohaterskie miasto.

W 1918 roku Zagórów odzyskał niepodległość  sam, a dokładnie rzecz ujmując, jego mieszkańcy przegonili stacjonujących w Zagórowie niemieckich żandarmów i zatopili niemiecką barkę ze zbożem . Potem , niemal wszyscy zdolni do noszenia broni Zagórowiacy poszli na wojnę bolszewicką. 36-ciu z niej nie wróciło. Ci co przeżyli, w większości rozstrzelani zostali przez Niemców w 1939 roku, z zemsty za przegonienie ich w 1918.


Następne pokolenie Zagórowian walczyło na wszystkich frontach II Wojny Światowej. Także w AK i Powstaniu Warszawskim. Nazwiska tych ostatnich, Kazimierza Nurkowskiego pseudonim „Mściwy, Tadeusza Jurkiewicza pseudonim „ Jur” oraz Kazimierza Eugeniusza Molskiego przypomina w Zagórowie pamiątkowa tablica ufundowana przez Fundację Zagórowian „ Pro Memoria”


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Kierowców czekają zmiany KOMUNIKAT OSTRZEGAWCZY Ryby w parku KOMUNIKAT Tym co nie tracą nadziei Zofia Itman w niełasce ? Most zostanie naprawiony ? Jubileusz 50-lecia pożycia 91 Miesięcznica Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem Policja prosi o pomoc