Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 21.09.2017 r. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Ocena: 1
1 0

Zagórów - bohaterskie miasto.

Zagórów 04.08.2017 09:47

Zagórów - bohaterskie miasto.

W 1918 roku Zagórów odzyskał niepodległość  sam, a dokładnie rzecz ujmując, jego mieszkańcy przegonili stacjonujących w Zagórowie niemieckich żandarmów i zatopili niemiecką barkę ze zbożem . Potem , niemal wszyscy zdolni do noszenia broni Zagórowiacy poszli na wojnę bolszewicką. 36-ciu z niej nie wróciło. Ci co przeżyli, w większości rozstrzelani zostali przez Niemców w 1939 roku, z zemsty za przegonienie ich w 1918.


Następne pokolenie Zagórowian walczyło na wszystkich frontach II Wojny Światowej. Także w AK i Powstaniu Warszawskim. Nazwiska tych ostatnich, Kazimierza Nurkowskiego pseudonim „Mściwy, Tadeusza Jurkiewicza pseudonim „ Jur” oraz Kazimierza Eugeniusza Molskiego przypomina w Zagórowie pamiątkowa tablica ufundowana przez Fundację Zagórowian „ Pro Memoria”


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Kto połamał drzewka? Nowy zegar stanie w Centrum Konina ! Darmowe autobusy podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu Klasy mundurowe się integrują Awaria na drugiej przeprawie Tam się mury pną do góry Zamknięcie kolejnego przejazdu Fuszerka na drugiej przeprawie Policyjny areszt po liftingu Szumy wokół KBO