Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Czwartek 25.04.2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Ocena:

Podziękowali Królowi Kazimierzowi Wielkiemu

Koło 20.07.2017 10:45

Podziękowali Królowi Kazimierzowi Wielkiemu

18 lipca 1362 roku Król Kazimierz III Wielki zadecydował o nadaniu praw miejskich miastu Koło. W 655. rocznicę tego znaczącego dla naszego grodu wydarzenia Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” w Kole, wspólnie z Muzeum Technik Ceramicznych postanowili podziękować za ten wspaniały gest ostatniemu władcy z rodu Piastów.


W dniu 18 lipca 2017 roku grupa Kolan, pod kierownictwem dyrektora MTC Tomasza Nuszkiewicza, udała się do miasta Kowal w powiecie Włocławek do miejsca urodzin naszego władcy (30.04.1310). Grupa została przyjęta przez burmistrza miasta Kowal Eugeniusza Gołembiewskiego - prezesa Stowarzyszenia im. Króla Kazimierza Wilkiego. Pod pomnikiem upamiętniającym postać króla dzieci z Klubu LOK zapewniły naszego władcę słowami: „Królu Kazimierzu Wielki, dzisiaj 18 lipca 2017 r., w miejscu Twoich urodzin w miasteczku Kowal na Ziemi Kujawskiej, my młodzi mieszkańcy miasta Koło nad Wartą, przyrzekamy Tobie, w imieniu całej kolskiej młodzieży, że z całych naszych sił będziemy pracować nad jego rozwojem i starać się miasto Koło pozytywnie promować tak ażebyś był z nas bardzo dumny. Jesteśmy Tobie niezmiernie wdzięczni za nasze wspaniałe miasto i dzisiaj cieszymy się, że byłeś Wielkim Władcą, nie tylko z nazwy, ale i władcą o wspaniałym majestacie".

Władze miasta i mieszkańców Koła w tym szczególnym dniu 655. rocznicy Nadania Praw Miejskich Kołu reprezentowali Radni Rady Miejskiej Teresa Brzoska i Ryszard Borysiewicz. Z tej to okazji pod królewskim pomnikiem, grupa w imieniu władz miasta oraz jego mieszkańców złożyła wiązankę kwiatów.

Burmistrz Kowala oprowadził Kolan po urokliwych uliczkach swojego miasteczka, pokazał dumę Kowala, tj. mini-park, pełnym kwiatów i z wodnymi fontannami. Na koniec pobytu w Kowalu grupa zwiedziła Gostyńsko-Włocławski Park Krajobrazowy, pełen przyrodniczych oraz technicznych ciekawostek. Z zaciekawieniem obejrzano również trójwymiarowy film o ochronie przyrody.

W drodze powrotnej do Koła zatrzymano się w Wietrzychosławicach – skansenie archeologicznym z grobowymi piramidami sprzed 5,5 tysiąca lat. Dyrektor kolskiego muzeum dał upust swojej ogromnej wiedzy o tym miejscu, opowiadając ciekawie o czasach wieków minionych. Grupa trafiła w skansenie na archeologów z łódzkiego uniwersytetu prowadzących badania poszukiwawcze. Również od nich wysłuchano ciekawej opowieści o dawnych mieszkańcach Wietrzychosławic i o odkryciach archeologicznych – przedmiotach ich codziennego użytku sprzed wielu tysięcy lat, takich jak krzemienne groty strzał, czy też fragmenty glinianych naczyń, które uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć.

W Brdowie jeszcze przystanek przy domu, w którym przebywała słynna polska aktorka Pola Negri, a na miejscowym cmentarzu z zaciekawieniem zatrzymano się przy płycie nagrobnej Jakuba Krzyżanowskiego, dziadka Fryderyka Chopina.

Była to wspaniała i ciekawa wakacyjna lekcja z historii, przyznali wszyscy wycieczkowicze. Na pamiątkę pobytu w Kowalu każdy uczestnik otrzymał z rąk burmistrza  Eugeniusza Gołembiewskiego pamiątkowy dokument mówiący o pobycie 18 lipca w mieście rodzinnym króla Kazimierza Wielkiego w 655. rocznicę Nadania Praw Miejskich Miastu Kołu.
 
Tekst i foto: Ryszard Borysiewicz 


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)