Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Środa 20.09.2017 r. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Ocena: 1
1 0

Jazzonalia 2017

Konin 18.05.2017 16:00

Jazzonalia 2017

Już po raz trzeci festiwal Jazzonalia rozpoczął się bez fanfarów i czerwonych dywanów w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ignacego J. Paderewskiego. W środę (17 maja) w jej gościnnej auli jedenaścioro młodych muzyków i wokalistów nie tylko rywalizowało o nagrody Prezydenta Miasta Konina w ramach Makroregionalnych Prezentacji i Warsztatów Improwizacji Jazzowej, ale także wzbogacało swoją wiedze i umiejętności pod okiem znakomitych naukowców i praktyków.


- Już po raz trzeci Konin może poszczycić się tym, że jest gospodarzem prezentacji i warsztatów improwizacji jazzowej, z udziałem uczniów szkół muzycznych z całej Polski, ale także znakomitych teoretyków i praktyków tej dziedziny sztuki. Bedzie nie tylko rywalizacja, a może – nie przede wszystkim rywalizacja. Sporo czasu spędzimy na wykładach i praktycznych zajęciach – powiedział Krzysztof Pydyński, dyrektor „Muzyka”.

W jury Prezentacji zasiedli znakomici muzycy: dr Zbigniew Wrombel z AM w Poznaniu, basista i historyk jazzu, współtwórca legendarnej poznańskiej grupy „Warsztat”, dr Maciej Fortuna – także z AM w Poznaniu, znany i bardzo ceniony trębacz oraz teoretyk gry na instrumentach dętych, Maurycy Wójciński – trębacz i multiinstrumentalista, absolwent konińskiej szkoły, z AM we Wrocławiu oraz reprezentujący konińską Alma Mater – saksofonista, aranżer, kompozytor, pedagog Paweł Zielak.

Młodzi instrumentaliści i wokaliści (po raz pierwszy) prezentowali się w jednym z dwóch utworów obowiązkowych oraz „w vista”. Przyjechali z Poznania, Łodzi i Katowic. Nasz region miał dwuosobową reprezentację.

Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Po burzliwej naradzie zdecydowali, że wyróżnienia trafią do: Antoniny Kocińskiej z POSM II st. w Poznaniu (wokal i piano), Macieja Łukacza z ZSM w Poznaniu, Jana Jakuba Dubowskiego z PSM Konin (piano) i Andrzeja Gólskiego z poznańskiego ZSM (sax).

Natomiast nagrody ufundowane przez prezydenta Konina Józefa Nowickiego przyznano: pierwszą – Kamilowi Wronie z ZSM w Łodzi (piano), drugą – Nikodemowi Kluczyńskiemu z POSM II st. w Poznaniu (bas) i trzecią – Mateuszowi Kaszubie z POSM II st. w Poznaniu (piano).

Niezwykły przebieg, daleki od lekcji „standardowych”, miały wykłady naukowców z AM w Poznaniu – dr. Macieja Fortuny i dr. Zbigniewa Wrombla. Zakończył je… jamsession wykładowców i członków jury.

Wszystkim wykonawcom towarzyszyła sekcja rytmiczna, która stanowili: Mateusz Urbaniak (piano), Marek Jakubowski (dr) i Szymon Wieczorkiewicz (bas). Przegląd poprowadził z dużą swadą i profesjonalizmem Krzysztof Lityński, prowadzący klasę trąbki w konińskim „Muzyku”.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)

Powiązane informacje:Najczęściej przeglądane informacje:


Kto połamał drzewka? Nowy zegar stanie w Centrum Konina ! Darmowe autobusy podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu Klasy mundurowe się integrują Awaria na drugiej przeprawie Tam się mury pną do góry Zamknięcie kolejnego przejazdu Fuszerka na drugiej przeprawie Policyjny areszt po liftingu Szumy wokół KBO