Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 19.04.2024 r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Ocena:

Źródełka wytrysnęły w szkołach

Konin 01.12.2016 08:59

Źródełka wytrysnęły w szkołach

Konin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które zdecydowało się na montaż źródełek wody
w szkołach. Pilotażowy program spotkał się z pozytywnym oddźwiękiem ze strony uczniów i dyrektorów szkół, co utwierdziło Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koninie w przekonaniu, że należy kontynuować to przedsięwzięcie w placówkach oświatowych.


Podjęto skuteczne starania o uzyskanie częściowej dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu i w ramach przedsięwzięcia pn. „Ścieżka edukacyjna „Woda źródłem zdrowia”” zakończono montaż źródełek z Dobrą wodą „Pewiczanką” we wszystkich placówkach oświatowych w Koninie, w których była taka techniczna możliwość i zgoda dyrekcji placówki. Objętych programem zostało ok. 13 000 uczniów.

Celem stworzenia ścieżki edukacyjnej w placówkach oświatowych jest dotarcie w sposób przystępny
i czytelny do dzieci i młodzieży, ale także ich rodziców i nauczycieli z informacją o zaletach picia świeżej wody „Pewiczanki”. Dodatkowo edukacja ekologiczna jest elementem kształtowania nawyków racjonalnego wykorzystania środowiska naturalnego.

Karol Fritz, Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Koninie:

Źródełka w szkole to bardzo trafiony pomysł, nasi uczniowie zareagowali na nie entuzjastycznie, to dla nich coś zupełnie nowego, więc jest bardzo atrakcyjne. Wielu uczniów  korzysta ze źródełka co przerwę, a jak wiadomo woda ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój dzieci. Mam też nadzieję, że „Pewiczanka” dostępna w każdej chwili stanie się konkurencją dla przynoszonych przez dzieci słodkich, sprzyjających otyłości, napojów. Źródełka wpisują się więc idealnie w pracę profilaktyczną naszej szkoły, skierowaną między innymi na promowanie zdrowego stylu życia
i zdrowego odżywiania. Jednocześnie jest to okazja do rozwijania wśród uczniów wrażliwości na aspekt ochrony środowiska naturalnego – piją wodę, kiedy chcą, ale nie muszą jej przynosić w  plastikowych butelkach.

Wygodny dostęp do świeżej wody sprawia, że dzieci
i młodzież coraz chętniej po nią sięgają, co pozytywnie wpływa na stan ich zdrowia, a także na środowisko naturalne. Im więcej osób korzysta ze źródełek lub piją wodę prosto z kranu tym mniej plastikowych butelek trafia do środowiska naturalnego.

 

Świadomość mieszkańców Konina o wysokiej jakości wody w kranie systematycznie się zwiększa. Mamy nadzieję, że realizowane przez PWiK w Koninie projekty oraz dbałość o jakość i bezpieczeństwo dostarczanej wody sprawią, że picie wody z kranu będzie powszechnie uznane za dobry nawyk.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)