Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 26.04.2024 r. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Ocena:

50 lat zbiorów etnograficznych

Konin 23.09.2016 12:06

50 lat zbiorów etnograficznych

W związku z Jubileuszem 50-lecia Muzeum Okręgowego w Koninie udostępniona zostanie wystawa Ocalić od zapomnienia..., prezentująca najciekawsze eksponaty ze zbiorów Działu Etnograficznego. Wystawa, która zajmie dwie sale na drugim piętrze spichlerza, będzie otwarta od 13 września 2016 roku, do czerwca 2017.


Wystawę prezentującą fragment zbiorów starannie wyselekcjonowanych, najciekawszych i najbardziej wartościowych podzielono na trzy części.                                                                         
Pierwsza zawiera zbiory sztuki ludowej oraz kolekcje tematyczne. Sztukę ludową najliczniej reprezentują rzeźby. Znaczna część to prace Zdzisława Staszaka z Brudzewa, najbardziej znanego  w latach 70. XX w. twórcy ludowego naszego regionu. Prezentujemy też najciekawsze prace  wszystkich twórców nieprofesjonalnych, tworzących na naszym terenie. Na specjalną uwagę zasługuje kościelna rzeźba Chrystusa Frasobliwego będąca znakomitym dziełem nieznanego twórcy. Jest jednym z najstarszych eksponatów działu, liczy ok. 300 lat.  Uzupełnieniem tej części wystawy jest prezentacja pozyskanych na przełomie lat 70.,80. XX w. moździerzy, żelazek i miedzianych oraz mosiężnych naczyń kuchennych, a jej dopełnieniem są wycinanki, malarstwo sakralne, pisanki oraz tkaniny.
 
Druga  część wystawy to obiekty kultury materialnej związane z funkcjonowaniem gospodarstwa wiejskiego. To głównie sprzęt i narzędzia rolnicze oraz rzemiosła wiejskiego zmieniające się na przestrzeni lat.  Dla osób starszych będzie to podróż sentymentalna w czasie, zaś dla młodzieży doskonała lekcja o  życiu ich przodków. Narzędzia rolnicze są podzielone na sprzęt do uprawy roli  oraz zbioru płodów i ich przetwarzania. Spośród kilkuset obiektów rzemiosła wymienić należy urządzenia przemysłowe, głównie przetwórcze, takie jak: żarna, stępy do kasz, młynki do zboża, sieczkarnie, młocarnie cepowe, kierat „dolny” żelaźniak, narzędzia do eksploatacji torfu. Na uwagę  zasługują  wyroby przedwojennych konińskich  fabrykantów  produkujących sprzęt i maszyny rolnicze; E. Reymond, T. Skarbek i Z. Włodarczyk. Wśród muzealiów związanych z rzemiosłem największą różnorodność prezentują narzędzia do obróbki drewna, którymi posługiwali się nimi stolarze, bednarze, cieśle i kołodzieje. Oprócz drobnych narzędzi, takich jak: wiertarki ręczne, świdry, siekiery, różnego rodzaju strugi, ciosła, dłuta, piły, przyrządy pomiarowe itp., należy wymienić warsztaty - stolarski i kołodziejski, tokarnię, tzw. kobyłki bednarskie i kołodziejskie oraz koło garncarskie i wyposażenie warsztatu rymarskiego. Na uwagę zasługują również narzędzia kowalskie, służące do pielęgnacji kopyt, kleszcze, szczypce, imadła, wiertarki, młoty, kowadła i miechy. Część  z nich umieszczono w kuźni na terenie skansenu. Tę część zamyka ekspozycja narzędzi tkackich, przejętych z Izby Regionalnej PTTK. Są to: międlice, cierlice, kołowrotki, szpularze, trzepaki do włókna, motowidła, wijadła, szczotki do czesania lnu, grotownice, snowadła i warsztaty tkackie.
 
Sprzęt stanowiący wyposażenie gospodarstwa domowego prezentowany jest w izbach chaty w skansenie, będącej trzecią częścią wystawy.  

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)