Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Piątek 19.04.2024 r. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Ocena: 2
2 0

Bieg ''Tropem Wilczym''

Konin 01.03.2015 21:35

Bieg ''Tropem Wilczym''

135 osób wystartowało w biegu ''Tropem Wilczym'' na dystansie 1963 metrów. Był to bieg szczególny.

- Chcieliśmy w ten sposób uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych oraz wesprzeć szczytny cel. W czasie trwania imprezy prowadzona była zbiórka publiczna na budowę szkoły z Polskim Językiem Nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezesa II Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość) – mówi Tomasz Andrzejczak,  sekretarz klubu.

W biegu udział wzięło 135 osób.  Dystans 1963 metrów był nieprzypadkowy. Liczba ta nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka "Lalka”.

Wśród szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyło Gimnazjum nr 4, drugie Gimnazjum nr 7, a trzecie Gimnazjum ze Starego Miasta. Natomiast wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepszy był Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika, drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Budowlanych, a trzecie II Liceum.  W kategorii Open:
1. Krzysztof Majchrowski – czas 6 min 39 sek
2. Michał Kantarowski
3. Maciej Serafiński
4. Dawid Skorupka
5. Marcin Sakowski
6. Jakub Wiśniewski

W trakcie biegu odbyła się również gra miejska nawiązująca do historii Żołnierzy Wyklętych. W tej zabawie najlepsza była drużyna Wilki, drugie miejsce zajęli Boscy, a trzecie Strzelec. 

Bieg zorganizował Klub Biegacza Aktywni Konin. Jego współorganizatorem była Fundacja Wolność i Demokracja, a patronem honorowym Ireneusz Niewiarowski, senator RP.

**************************************************************************************************************************
www.zolnierzewykleci.pl:

„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu broić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD. Podziemie niepodległościowe na skutek braku reakcji aliantów na komunistyczne fałszerstwo zamiast demokratycznych wyborów, oraz na fakt iż państwa zachodniej Europy uznały Polskę pod rządami sowietów, świadomi braku perspektyw żołnierze niepodległościowych organizacji zmuszeni byli przyjąć symboliczny kielich goryczy od komunistycznych władz w postaci tzw. „amnestii”, które okazały się podstępnymi pułapkami. Nadal tropiono i mordowano nie tylko tych, którzy nie chcieli się ujawnić, ale także tych, którzy to uczynili. Władza ludowa jeszcze raz zademonstrowała wtedy, co są warte jej zobowiązania i przyrzeczenia.

Za koniec ich zbrojnego oporu uznaje się datę zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” w Majdanie Kozic Górnych (gm. Piaski) 21 października 1963 r.



Pobiegli dla Żołnierzy Wyklętych

IGA Data: 03.03.2015 08:39 ID:6862
W Koninie oprócz biegu, odbyła się w kościele św. Wojciecha uroczysta msza św. poświęcona Żołnierzom Wyklętym z udziałem pocztów sztandarowych oraz młodzieżowej orkiestry górniczej. Pod pomnikiem były składane wiązanki i zapalono znicze. Odegrany był hymn.. ale to mało istotne wydarzenie dla mediów....
sceptyk Data: 03.03.2015 11:51 ID:6863
Hymn grany jest też na imprezach sportowych, a kwiaty wręcza się na imieniny. Co to za rewelacja? Co poza tym zrobiliście by tę pamięć odświeżać i utrwalać?

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)