Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 20.04.2024 r. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Ocena:

Co dalej z domem Wenedy?

Konin 28.01.2015 11:33

Co dalej z domem Wenedy?

W czwartek w Koninie obchodzono pierwszą rocznicę śmierci Janiny Perathoner. Zapytaliśmy o przyszłość jej domu przekazanego miastu.

Jak mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie - przeznaczenie domu zostało określone w darowiźnie. Ma to być edukacja, kultura albo opieka i wychowanie. Zdaniem Henryka Janaska - najlepszym rozwiązaniem byłoby zaadaptowanie obiektu na cele opiekuńczo-wychowawcze. Na razie jednak poczekać trzeba na wyniki dwóch ekspertyz - budowlanej i ekonomicznej, mówi dyr. Janasek.

Plik audio przeniesiony do archiwum

29 stycznia minęła pierwsza rocznica śmierci konińskiej pisarki.

Jej twórczość koncentrowała się wokół Konina. Debiutowała powieścią historyczną „Słowiana”, która ukazała się w 1987 r. Wydała pięć tomików opowiadań i fragmentów powieści pod wspólnym tytułem „Opowieści Milowego Słupa”, powieści historyczne „Zmierzch chwały”, „Doktor Zemelius”, „Miecz i miłość”, „Dla nas nie ma róż”, „Światło w cieniach puszczy”, Spod jej pióra wyszły też: opracowanie pt. „Dzieje Tadeusza Kościuszki”, powieść „Zofia Kamila” oparta na motywach biograficznych Zofii Urbanowskiej , powieść futurystyczna „Powrót do Enklawy Przeszłości”, a także powieści „Uwikłani w cierniach”, „Emigracja”, Miłość po raz drugi” i opowieść dla dzieci „Przygody Dobrochny i psa Zagraja”. Weneda jest też autorką zbioru różnych form literackich „Silva rerum”. Niektóre wiersze z cyklu „Impresje” znalazły miejsce w albumie „Mój Konin” Włodzimierza Sznajdra. Ostatnią książką pisarki był „Zapomniany Mocarz” (o Stanisławie Staszicu), którą SETIDAVA – wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie – wydało już po Jej śmierci.

Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)