Ocena: 4
4 0

Euroligowa Energa lepsza o dziesięć oczek

Konin 19.10.2014 19:51

Dziesięciounktową porażką Basketu zakończyło się pierwsze w nowym sezonie spotkanie konińskiej drużyny przed własną publicznością. Podopieczne Tomasza Grabianowskiego uległy toruńskiej Enerdze 70:80 (14:23, 16:18, 15:20, 25:19).
Pierwsze minuty spotkania należały do torunianek, które szybko, po rzutach Maurity Reid i Jeleny Velinović, wyszły na pięciopunktowe prowadzenie. W odpowiedzi dwa razy celnie z linii rzutów wolnych trafiła kapitan konińskiego Basketu – Anna Dąbek, która chwilę później dołożyła dwa oczka po rzutach z półdystansu. W kolejnych minutach koninianki doprowadziły prawie do remisu. Po rzutach Shannon Bobbitt, Marty Urbaniak i Anny Dąbek było 9:8 dla Energi. Druga połowa kwarty należała jednak do ekipy przyjezdnych, która za sprawą skutecznych Reid i Velinović wypracowała dziewięciopunktową przewagę.

Podobny obraz rywalizacji towarzyszył drugiej dziesięciominutówce. Najpierw punktowała Katarzyna Suknarowska, a chwilę później za trzy punkty rzuciły Maurita Reid i Aleksandra Pawlak. Po pięciu minutach drugiej kwarty Basket tracił do rywalek już szesnaście punktów. Cztery z nich, wykorzystując po dwa rzuty osobiste, odrobiły Anna Dąbek i Klaudia Sosnowska. Przed przerwą kolejne punkty dorzuciła Ellenberg i Sosnowska. Przed drugą połową Energa prowadziła 41:30.

Po zmianie stron zgromadzeni w konińskiej hali „Rondo” kibice obserwowali przez dłuższy czas grę w rytmie „punkt za punkt”. Torunianki cały czas pilnowały jednak kilkunastopunktowej przewagi, która przed decydującym starciem wynosiła szesnaście oczek.

Ostatnia kwarta należała do koninianek. Celnie rzucała m.in. Aleksandra Kaja, Aaryn Ellenberg i Anna Dąbek. Pod konińskim koszem widać było głównie Mauritę Reid, która w całym spotkaniu zdobyła aż 26 punktów. Dodajmy, że torunianki trafiły dziś dziewięć razy za trzy punkty. Koszykarkom Basketu ta sztuka udała się zaledwie raz.

Basket Konin: Shannon Bobbit (15), Anna Dąbek (15), Aaryn Ellenberg (12), Jessica Lawson (10), Klaudia Sosnowska (8), Aleksandra Kaja (5), Iwona Płóciennik (2), Żaneta Durak (2), Marta Urbaniak (1), Julia Drop, Marta Libertowska.

Po meczu powiedzieli:

Elmedin Omanić (trener Energi Toruń): To dla nas ważne zwycięstwo. To nie jest ten sam Konin, który grał rok temu. W tym sezonie, w konińskiej hali nikomu zwycięstwo nie przyjdzie łatwo. Drużyna Tomasza Grabianowskiego kontrolowała przebieg spotkania przez całe 40 minut. Naszym celem nie było dziś 30, 40-punktowe zwycięstwo. Graliśmy młodymi zawodniczkami, bowiem dwie Polki złapały po pięć fauli. To będzie nasz problem w tym sezonie. Fatalnie zagrała dziś Aleksandra Pawlak. Mimo tego cieszę się ze zwycięstwa i gratuluje Koninowi dobrej gry.

Tomasz Grabianowski (trener Basketu Konin): Gratuluję Enerdze Toruń ważnego zwycięstwa na wyjeździe. Toruń miał ciężką przeprawę w Lublinie. Mam nadzieję, że my, tutaj w Koninie, także postawiliśmy trudne warunki. Udało nam się zatrzymać Rebeccę Harris i Aleksandrę Pawlak. Gratuluję za to Mauricie Reid, której skuteczność zza pola trzech sekund zdecydowała o tym, że Toruń z nami wygrał. W pierwszej połowie Basket zagrał bardzo słabo. Kiepska była też skuteczność rzutowa za trzy punkty. Skuteczność, skuteczność i jeszcze raz skuteczność, szczególnie w pierwszej połowie – to powodowało, że Toruń miał ten mecz cały czas pod kontrolą.

Maurita Reid (zawodniczka Energi Toruń): Dużo pracy przed nami. To dopiero początek sezonu. Musimy się ze sobą poznać. Ciężko na tę chwilę określić jak daleko zajdziemy w tej edycji rozgrywek. Sądzę, że będzie to sezon pełen niespodzianek.

Anna Dąbek (kapitan Basketu Konin): Gratuluję Enerdze Toruń. W szczególności Mauricie Reid, która w efektowny sposób doprowadziła swój zespół do zwycięstwa. Olbrzymie podziękowania należą się konińskiej publiczności, która doskonale nas dziś wspierała.
kibic Data: 20.10.2014 12:39 ID:6500
Rozumiem, że poratl nastawił się tylko na damskie sporty w liczbie dwóch zespołów... fajny dział sportowy nie ma co!